Parlameter je spletno orodje, ki z raznolikimi analizami glasovanj in transkriptov lajša spremljanje dela v Državnem zboru, občinskem svetu ali kateri koli drugi instituciji, ki verjame v transparentnost in digitalizacijo. Parlameter skrbi za transkripte in glasovanja od njihovega zajetja do vizualizacije in objave ter prek učinkovitega vpogleda v odločevalski proces veča transparentnost delovanja institucij. V primeru, da transkripti sej niso na voljo, spletna aplikacija ne prikazuje transkriptov in različnih analiz govorov.
Arhitekturo spletne aplikacije sestavljajo trije glavni deli: Parla-data, kjer se nabirajo surovi podatki, Parla-lize, kjer se izračunavajo statistične vrednosti analiz, ter Parla-meter, kjer vsebine zaživijo v spletni obliki.
Parlameter vsebine obstajajo na dva načina: dostopne so bodisi na domačem spletnem mestu bodisi kot samostojne kartice, vdelane v druga spletna mesta. Kartica je osnovna enota Parlametra, ki ima svoj URL naslov, svojo kodo za vdelavo in svoje “informacijsko besedilo”, v katerem je razložena metodologija, s katero je kartica nastala. Metodologije analiz so javno dostopne v “informacijskem predelu” vsake posamezne kartice.
Parlameter razvijamo in vzdržujemo na inštitutu Danes je nov dan.
Zaradi neobstoja javnosti dostopnih strojno berljivih parlamentarnih podatkov, se baza aplikacije Parlameter polni z metodo sintaktičnega razčlenjevalnika HTML dokumentov spletnih mest dz-rs.si in dvk-rs.si.
Podatke o poslanskih skupinah in poslancih pridobivamo na spletnem mestu Državnega zbora, neposredno od poslanskih skupin, poslancev, političnih strank ali na njihovih spletnih mestih. Enako velja za fotografije poslancev.
Glasovanja in transkripte ali zapisnike sej občinskih svetov in/ali delovnih teles občinskih svetov pridobivamo strojno in/ali ročno, odvisno od dostopnosti podatkov na spletnem mestu občine in nivoja sodelovanja z občino.
Podatke o svetniških klubih in svetnikih pridobivamo na spletnih mestih občin, neposredno od občine, svetniških klubov, svetnikov, političnih strank in list ali na njihovih spletnih mestih. Enako velja za fotografije svetnikov.
Vsa koda, ki poganja Parlameter, je objavljena na https://github.com/danesjenovdan/ in je izdana pod licenco CC0 ter predana v javno domeno, tako da jo lahko kdorkoli uporablja brez omejitev. Parlameter kartice lahko vsakdo uporablja brezplačno, brez vnaprejšnje privolitve avtorjev aplikacije.
Vse informacije spletne aplikacije Parlameter niso nujno celovite, popolne, točne in posodobljene, so splošne in ne upoštevajo morebitnih posebnih okoliščin posameznikov ali posameznih skupin, ki jih zadevajo.
Avtorji aplikacije si bomo prizadevali za zagotavljanje ažurnih in točnih podatkov ter informacij, vendar za morebitne netočnosti ali necelovitosti ne prevzemamo nikakršne zakonske ali druge odgovornosti. Pri pridobivanju podatkov in informacij iz drugih virov (glej točko 2) lahko pride do napak ali razhajanj v podatkih, za katere ne sprejemamo nikakršne odgovornosti ali jamstev. Pravna obvestila virov, iz katerih zbiramo podatke, so dostopna na njihovih spletnih mestih.
Pridržujemo si pravico do prerazporejanja kartic na spletni aplikaciji Parlameter. Vsi seznami so ali razporejeni po abecednem vrstnem redu ali pa glede na vrednosti v izbranih analizah. Vrstni redi kartic na posameznih podstraneh so naključni in ne vsebujejo nikakršne vsebinske ali kakršne koli druge vrednostne sodbe.
Avtorji aplikacije ne odgovarjamo za nadomestilo
Pridržujemo si pravico do dodajanja, odstranjevanja, spreminjanja ali nadgradnje podatkov kadarkoli, na kakršenkoli način, delno ali v celoti, ne glede na razlog ter brez predhodnega obvestila.
Navkljub trudu, da bi na spletni platformi v vsakem trenutku zagotovili točnost vseh podatkov in informacij, se lahko pojavijo napake. Prizadevamo si, da bi jih kar najprej odkrili in odpravili, prav tako pa bomo hvaležni, če nas boste o njih obvestili tudi vi. Zavezujemo se k prizadevanju, da bomo v največ 7 delovnih dneh od odkritja popravili vse morebitne napake, ki nam jih bodo sporočili in dokazali uporabniki.
Kartice so za brezplačno vdelavo na voljo vsakomur, vendar objaviteljem avtorji orodja ne jamčimo pravilnega delovanja. Prizadevali si bomo za minimalizacijo tehničnih napak, vendar za morebitno nedosegljivost strežnikov, nepravilno prikazovanje kartice oziroma spletnega mesta, na katerem je vdelana, ne odgovarjamo. Enako velja za API-ja Parladata in Parlalize.
Vaših podatkov ne zbiramo ali shranjujemo, razen v primeru, če ste se prijavili na obvestila. V tem primeru shranimo vaš e-naslov, ki ga uporabljamo le za namene pošiljanja obvestil. Vaših osebnih podatkov, pridobljenih s privolitvijo, ne delimo s tretjimi osebami in jih ne izvažamo v tretje države. V kolikor želite, da izbrišemo vaš e-naslov, lahko svoje nastavitve naročnine za vse storitve, ki jih izvaja Danes je nov dan, uredite na spletni strani danesjenovdan.si/jaz.
Danes je nov dan, Inštitut za druga vprašanja je neprofiten zavod, ki uporablja digitalne tehnologije in internet za izboljšanje dialoga o javnih vprašanjih, spodbuja sodelovanje in zagovarja transparentnost, promovira odprte podatke ter vključujoče postopke odločanja na spletu z razvojem in implementacijo odprtokodnih spletnih orodij in platform. Zavod v svojem delovanju in znanju združuje edinstveno kombinacijo marketinških in tehnoloških veščin, akademskega raziskovanja in vpogleda v družbena gibanja.
Dejavnosti zavoda so doslej financirali Google DNI, NED, U.S. Embassy, MJU in projekti Erasmus+. DJND je prejel že več nagrad znotraj oblikovalske in razvijalske skupnosti, naši projekti so velikokrat predstavljeni v medijih, sodelavce inštituta pa redno vabijo, da kot strokovnjaki komentirajo dogodke v medijih in kot predavatelji sodelujejo na javnih dogodkih doma ali v tujini. Od leta 2019 ima zavod status organizacije v javnem interesu na področju razvoja informacijske družbe.